Idem na svadbu da bih poljubio mladu

Musliman i muslimanka potpuno se ostvaruju u bračnoj zajednici. Muslimanima je obavezno javno obznanjivanje braka. šerijatsko vjenčanje, u našoj državi, obavlja se pred kadijom, odnosno pred za to kvalificiranim vjerskim

Musliman i muslimanka potpuno se ostvaruju u bračnoj zajednici. Muslimanima je obavezno javno obznanjivanje braka. šerijatsko vjenčanje, u našoj državi, obavlja se pred kadijom, odnosno pred za to kvalificiranim vjerskim službenikom, poslije građanskog ili općinskog vjenčanja. I jedno i drugo vjenčanje supružnicima postavlja ozbiljne i zahtjevne obaveze i prava.

Pise: Aida Krzic Šerijatski brak

Detalji vezani za šerijatsko vjenčanje propisani su u Kur’anu, Knjizi Božijoj, a oslanjaju se i na sunnet Božijeg Poslanika. Postoje uvjeti i zapreke za šerijatski brak. Prvi uvjet je da brak dobrovoljno sklapaju punoljetan i umno zdrav muškarac musliman i žena muslimanka ili žena pripadnica jedne od ranijih Objava – ehli-kitabijka. Jedna od zapreka šerijatskom braku je krvno ili srodstvo po mlijeku.

Sklapanju šerijatskog braka svjedoče dva punoljetna i umno zdrava svjedoka. Po analogiji svjedočenja kod posudbe novca, jednog muškarca mogu zamijeniti dvije žene. Trebalo bi razmotriti da li je ova analogija baš ispravna jer svjedokinje na šerijatskom vjenčanju budu i žene koje su, naprimjer, magistri ili doktori pravnih, islamskih ekonomskih, medicinskih nauka – obrazovane, prosvijećene muslimanke, ekonomski neovisne, uključene u najrazličitije djelatnosti ili u upravnu i izvršnu vlast na najvišim razinama u lokalnoj zajednici ili u državi.

šerijatskim brakom musliman prihvata obavezu da supruzi osigura izdržavanje i bračni dar – mehr. Iznos ili vrijednost mehra određuje ona, supruga. Također, ona slobodno raspolaže imovinom koju donese ili koju stječe u braku. Musliman u šerijatskom braku pruža ženi sigurnost, razumijevanje, poštovanje, ljubav, nježnost. Naravno, i žena njemu treba pružiti smiraj, zadovoljstvo, poštovanje, ljubav, razumijevanje.
šerijatski brak ili nikah nije formalni brak – kako ga shvataju pojedinci nedovoljno islamski osviješteni i educirani. Ne može se iznevjeriti zadato i ono na što su se obavezali supružnici. Ne može se tek formalno obećati – pred kadijom i svjedocima – mehr, sigurnost, poštovanje, razumijevanje, nježnost, jer šerijatski brak to mora i realizirati – na obostrano zadovoljstvo supružnika.

Potomstvo se mora – emanet je to roditeljima, prvenstveno ocu – odgajati u islamu. šerijat pod tim uvjetom – odgajanja potomstva u islamu – dozvoljava brak između muslimana i ehli-kitabijke – vjernice nemuslimanke. Muž musliman obavezan je poštovati vjeru svoje supruge, omogućiti joj da je prakticira, ali joj ne može dozvoliti – naglasiti to treba – da djecu odgaja u svojoj vjeri.
Karakteristični su u našoj sredini i brakovi muslimana vjernika i muslimanke koja je tek formalno – imenom ili porijeklom muslimanka. U ovakvim brakovima dolazi do brojnih nesuglasica i poteškoća jer supruga nevjernica nema razumijevanja za vjerske potrebe i osjećanja supruga. Nerijetko ona s podsmijehom ili čak neprijateljski doživljava muževljevu bogobojaznost, posebice njegovo nastojanje da djecu odgoji u islamu.
Kad budući supružnici prijave i zakažu šerijatsko vjenčanje u za to nadležnoj ustanovi ili kod za to kvalificiranog vjerskog službenika, trebali bi dobiti detaljnije upute o šerijatskome braku. Prije toga morali bi steći elementarno znanje o islamskim propisima koje bi trebao provjeriti vjerski službenik pri zakazivanju šerijatskog vjenčanja. Svjedokom sam bivala da mladenci ne poznaju ni propise, ni tradiciju, ni pristojnost u ponašanju i odijevanju. Zapitam se jesu li se gusulom očistili prije pristupanja činu šerijatskog vjenčanja, da nisu, gluho bilo, pod djejstvom alkohola, da mlada nije već u drugome stanju.

Prisustvovala sam sklapanju brojnih šerijatskih brakova – u prostorijama Medžlisa IZ, u džamiji, u tekiji, u kući jednog od mladenaca. Primjećivala sam brojne detalje koji su bili u neskladu ili čak u suprotnosti s islamskim propisima ili s muslimanskim običajima. Ne bude pri sklapanju šerijatskog braka u kućama šejtanske sofre, elhamdulillah, ali se na nju nerijetko prispijeva poslije, u restoranima, naprimjer, gdje se uz raznovrsna jela služi i alkohol, gdje se plaća i sluša muzika koja raspiruje niske porive. Nije pravilo ovakvo slavljenje vjenčanja, ali nije ni rijetkost pa ne treba šutjeti i prelaziti preko navedenih neislamskih, nedozvoljenih, ponekad čak vulgarnih i ponižavajućih detalja i navika koje prate svadbe.
Bila sam nedavno na šerijatskom vjenčanju mladića i djevojke koji znaju i prakticiraju pojedine vjerske obaveze. Dočekala me svečana i ugodna atmosfera u kući jednog od mladenaca. Domaćini i gosti raspoloženi, jedva čekaju čin vjenčanja. Mlada izlazi pred kadiju u vjenčanici neprimjerenoj šerijatskom vjenčanju. Kad joj je kadija napomenuo da se treba pokriti, učinila je to s već pripremljenim prozirnim pokrivačem. Prekrila je kosu i ruke tokom čina vjenčanja, ali se neposredno poslije dove otkrila. To mladino otkrivanje bilo je hitro i oslobađajuće. I ona, i većina prisutnih žena – formalno pokrivenih – jedva su čekale da se oslobode mahrame. Prigodni zikr, tekbiri i dove – tokom čina vjenčanja – mimoilazili su pojedine svatove. Čestitanje na kraju vjenčanja – unatoč napomeni kadije da mladu ne ljube muški svatovi – pretvorilo se u sveopće ljubljenje i euforiju. Prisustvo šejtana, nalet ih bilo, remetilo je harmoniju i veličinu ovog čina. A osjeti se prisutnost naletnika u atmosferi odsustva iskrenosti, pristojnosti, pobožnosti.
šerijatski brak je posebna, vrijedna i funkcionalna zajednica vjernika i vjernice – potcrtati to hoću još jednom – zajednica koja im osigurava skladan i zdrav intimni i društveni život u svakoj sredini i u svakome vremenu.

peporod